EBBEN A CIKKBEN
011. Miért választottad a fodrász szakmát?022. Volt-e bármilyen elvárásod a szakmával szemben?033. Mikor érkezett meg az a pont, amikor valójában megszeretted a fodrászatot?044. Ezek szerint te már korán tudtad, hogy a kreatív vonalon fogsz dolgozni?055. Mi okozhatja a trend ezen változását?066. Hol találod meg a szakmai kihívást?077. A Money Board is a közös munkátok eredménye, ugye?088. Milyen érzés számodra, hogy egy olyan terméket hoztatok létre, amelyet márkafüggetlenül használhatnak a fodrászok?099. Mivel telik most a szakmai életed?1010. Milyen terveid vannak még?Fehér Tamás egy időre háttérbe vonult, most azonban ismét visszatér az oktatáshoz. Többek között erről, a Money Boardról és a kreativitásról beszélgettünk a fodrásszal!
1. Miért választottad a fodrász szakmát?
Azt gondolom, hogy 14 évesen még nem sok esetben beszélhetünk komoly motivációkról. Én hidegburkoló vagy fodrász szerettem volna lenni. Ha mindenképp meg szeretnék nevezni egy okot, amiért a fodrászat mellett döntöttem, akkor azt mondanám, hogy sok lány járt a fodrásziskolába.
2. Volt-e bármilyen elvárásod a szakmával szemben?
Igazából ebben az időszakban néhány hetente egyszer jártam fodrászhoz a faluban. Olyankor ő legépelte a hajamat, mindössze ennyit láttam a szakmából. Azt azonban hallottam, hogy a fodrászat tud kreatív is lenni.
Volt szerencsém már 11-12 éves koromban betekintést nyerni abba az üzletbe, ahol később tanuló is voltam. Rengeteg dobozt és flakont láttam, de fogalmam sem volt, hogy ezeket mire lehet használni. Kellett fél év, mire rájöttem arra, hogy mit is keresek ott. Ugyanezt látom a mai tanulókon is.
3. Mikor érkezett meg az a pont, amikor valójában megszeretted a fodrászatot?
A szakma szeretetét Bauer Tamásnak és csapatának köszönhetem. Nagyon jó kollégáim voltak, ők szerettették meg velem ezt az egészet. Itt már megjelent az a kreativitás, amiről korábban hallottam a fodrászat kapcsán. Akkoriban a Wella Professionals oktatási stúdióját Tamás vezette, a legendás Top Team pedig rendszeresen ott készült a bemutatókra és turnékra.
Volt szerencsém háttérmunkásként dolgozni a felkészüléseken, így kvázi a Top Team munkásságán nőttem fel. Ez az élmény számomra nagyon meghatározó volt.

4. Ezek szerint te már korán tudtad, hogy a kreatív vonalon fogsz dolgozni?
Valójában nekem ez nagyon természetes volt. Nem tettem különbséget a kreatív vonal és egy „hétköznapi hajvágás” között. A kreatív vonal különlegességére igazán csak most jövök rá, mert a jelenlegi szakma számomra kevésbé izgalmas: hosszú barna és szőke hajakat hullámosítunk és balayage-t készítünk. Amiben felnőttem, köszönőviszonyban sincs a mai szakmával, nekem pedig ez nagyon hiányzik. Nem véletlenül tűntem el néhány évre.
5. Mi okozhatja a trend ezen változását?
Ez egy nagyon komplex jelenség, ami világszerte megfigyelhető. A kétezres évek végén vettem észre, hogy elindultunk egyfajta lejtőn. Egy ideig nagyon progresszív volt minden, ami körbevett minket: eszközök, anyagok és technikák egyaránt. A mostani dolgokat pedig már ezerszer láttuk. Azt sem mondanám, hogy a régi technikák térnek vissza új csavarral. Nem látom a modern csavarokat, csupán néhány jó szakembert, aki valamit képes újítani a régi dolgokon. Ennek a befogadó rétege azonban nagyon szűk.
Annak idején volt egy léc, amit nagyon magasra tettek és megfigyelték, hogy a szakemberek mekkora része tudja átugrani. Aztán ez a léc egyre lejjebb került, egészen addig, amíg már túl sokan át nem ugrották. Itt tartunk jelenleg.

6. Hol találod meg a szakmai kihívást?
A saját világomban. Időnként létrehozunk kollekciókat, csinálunk fotózásokat. Ez egy egész más világ. Korábban mindent csináltam a szakmában és más területeken is, csak azt nem, amiért elkezdtem. Egy idő után ezt meguntam, kiléptem mindenből és átmentem a jelenlegi munkahelyemre, a párom, Sas Detty mellé. Élveztem, hogy megint fodrász lehettem, és nem kellett szalonvezetéssel, könyveléssel és cégekkel foglalkoznom. Detty-vel 11 éve vagyunk együtt és egy kislányunk is született. Az apaság is egy olyan kihívás, amihez fel kellett nőnöm.
7. A Money Board is a közös munkátok eredménye, ugye?
A Money Board tulajdonképpen egy véletlennek köszönhető. Nagyon szeretek a munkámhoz legyártatni dolgokat, ahelyett hogy megvenném. Detty szeretett volna egy melírtáblát, de nem kapott olyat, amilyet szeretett volna. Megkért engem, hogy készítsek egyet, végül pedig megszületett az a rendszer, ami számára kényelmes volt. Úgy gondoltuk, hogy ha Detty szereti, akkor más szakemberek is szerethetik, így végül piacra dobtuk.
8. Milyen érzés számodra, hogy egy olyan terméket hoztatok létre, amelyet márkafüggetlenül használhatnak a fodrászok?
A Money Board létre tudott hozni egy mikro-közösséget a fodrászok között. Az első találkozások természetesen furcsák voltak, a különböző márkák fodrászai nem igazán mertek kinyílni egymás előtt. Szépen lassan azonban mindenki elengedte magát és kialakulhatott egy márkafüggetlen támogató közeg, amit mostanra már célnak is tekintünk a jövőre nézve. Már vannak fóliáink és hamarosan lesznek eszközeink is.


9. Mivel telik most a szakmai életed?
Szeretek visszatérni az alapokhoz, olyan anyagokhoz és technikákhoz, amelyeket már régen használtam. Ezek nagyon sok plusz impulzust adnak a hétköznapokban. Például régóta vágófodrász vagyok, a színmegváltoztató technikákat korábban mindig a technikus készítette el. Amikor azonban megjelent a Money Board, akkor Detty mellett én is teszteltem, így kénytelen voltam magam is ismét ecsetet ragadni.
Azt is észrevettem, hogy amióta nem foglalkozunk edukációval, szép lassan elkezdtem butulni. A Money Board viszont lehetőséget adott arra, hogy ismét gondolkodjak színekben, formákban, oktatásban és felkészülésben. Fontos számomra ugyanis, hogy egy bemutató mögött valódi tartalom legyen. Elkezdtünk egyre több eseményt szervezni, mondhatjuk, hogy folyamatban van a visszatérésem.
10. Milyen terveid vannak még?
A Money Boarddal szeretnénk kijutni a nemzetközi piacra. Sok évig egy elzárt rendszerben élt a magyar szakmai társadalom, most azonban lehetőségünk van bármit bárhonnan megrendelni, illetve online hozzájutni bármilyen információhoz. Ezzel pedig élünk is, viszont nem mindenről tudjuk, hogy jó-e és szükséges-e.
Ahogy mondtam elsősorban edukációval szeretnék foglalkozni, mert észrevettük, hogy bár nagyon örültek a fodrászok a Money Boardnak, de nem mindenki tudja használni. Szükség van arra, hogy impulzusokat kapjanak a fodrászok a tábláról és kedvet kapjanak a használatára. Emellett ismét szervezek hajvágó kurzusokat is kezdő fodrászok számára. Nem konkrét formákkal készülök, hanem technikákkal, amiket aztán beépíthetnek a szalonmunkába. Próbálom fordítva megközelíteni a megszokott oktatási koncepciót, szeretnék egy új nézőpontot adni a fodrászoknak. Szeretnék kilépni abból a zárt rendszerből és egyirányú útból, ahová látszólag haladunk.
Képek:
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)