Keresés

Lukács Alex: "Nem szabad, hogy mi döntsünk a vendég helyett!"

A barber válaszol vendége ezúttal Lukács Alex volt!

Lukács Alex bár közösségi média oldalai alapján borbélynak tűnhet, foglalkozik női hajjal is, ezt a vendégkört pedig bővíteni is szeretné. A szakmáról alkotott képéről, versenyeredményeiről és munkáiról beszélgettünk vele.

1. Mik voltak a motivációid a fodrászszakma felé?

Kamaszkoromban édesapám megkért, hogy igazítsam meg a haját. Ekkor természetesen még semmit sem tudtam a szakmáról, de ez volt az első élményem. Ez később rendszeressé vált, aztán a barátaim haját is elkezdtem vágni, majd az ő barátaikét is. Jól éreztem magam ebben, emiatt fogalmazódott meg bennem, hogy ki szeretném tanulni a szakmát. Letettem az érettségit, majd bekerültem az Erzsébet Királyné Szépészeti Szakközépiskolába, és utána lettem fodrász.

2. Egyértelmű volt, hogy elsősorban férfihajakkal szeretnél foglalkozni?

Biztos volt, hogy nem csak férfivonalon szeretnék mozogni, akkoriban még nem is állt rendelkezésre külön barberképzés. Ugyanakkor a baráti köröm nagyrészt fiúkból állt, akik merészebbek is voltak, mint a lányok, így elsősorban rajtuk tudtam gyakorolni. A fodrásziskolában kerültem először női haj közelébe. A vendégkörömben nagyrészt megmaradtak a férfiak, de foglalkozom női fodrászattal is.

3. Nehéz volt megtalálni a női vendégeket?

Egy kicsit igen, mert másképp kell gondolkodni férfi és női hajak tekintetében. Számomra nehéz volt megtalálni azt a pontot, ahol tudok valóban nőies hajat vágni a női vendégeimnek. Fontos volt, hogy a rövid női hajak se legyenek férfiasak. Ez leginkább a pályám elején volt probléma, mostanra azt gondolom, hogy sikerült mindkét irányt elsajátítanom.

4. Egyik specialitásod a hajtetoválás. Hogy találtad meg a szakma ezen területét?

A pályaválasztáskor mindenképp valamilyen kreatív szakmát szerettem volna választani. Nagyon jól rajzoltam, nagy volt bennem az alkotási vágy. A fodrászat mellett szóba jött az is, hogy művészeti iskolába járjak, aztán fodrászként már rengeteg külföldi szakembernél láttam a hajtetoválást, ami nagyon megtetszett. Amikor először készítettem – és azóta is – olyan érzés volt, mintha rajzolnék. A különbség csak annyi, hogy nem papírra, hanem hajba rajzolok.

5. Mekkora igény van erre a hétköznapokban?

Bár itthon nincs akkor kultúrája, de megtalál az igénnyel néhány vendég. Akin azt látom, hogy nyitott a merészebb dolgokra, annak olykor én is ajánlom, de vannak olyanok, akik maguktól hoznak valamilyen mintát. Ennek mindig örülök.

6. Milyen trendeket látsz most a férfi hajvágásban?

Amik népszerűek, azok még mindig a fade-ek, de egyre inkább terjednek a hosszú hajak, az ollós technikák. Természetesen az, hogy mi a trend, részben a fodrászok is meghatározzák, de nem szabad, hogy mi döntsünk a vendég helyett. Egy oktatásra, versenyre vagy bemutatóra készülő frizura esetében természetesen a fodrász víziója valósul meg, a szalonéletben csak javaslatokat tehetünk. Azokat azonban tennünk is kell a magasabb színvonal érdekében.

7. Van már néhány szép versenyeredményed, mit gondolsz erről a területről?

Szeretek versengeni és megmutatni azt, hogy mit tudok és élvezem a versenyek hangulatát is. Ha jól emlékszem az első helyezés csak negyedik alkalommal jött össze, de minden helyezés tanított valamit. Idén is szeretnék indulni néhány versenyen, hiszen kiragadnak a hétköznapokból, ami azt gondolom, hogy szükséges a fodrászok számára. Egy verseny motivációt ad és felpezsdíti a szakmai gondolkodásomat. Sokszor a felkészülés izgalmasabb, mint maga a verseny.

8. Hogy látod a fodrászszakmát és a barbervilágot összességében?

Nem vagyok barber, csupán mindig is több férfihajat vágtam. Azt gondolom, hogy a barberség – de a fodrászat is – divatszakmává vált. Nagyon sokan lesznek fodrászok és barberek, és rengeteg a rövid képzés, ami ezt lehetővé is teszi. Hat hónap vagy egy év alatt lehetetlen megtanulni a szakmát, nem várhatjuk el, hogy mindenki jó szakember legyen.

9. Felhígult a szakma?

Én két évig tanultam a fodrászatot, de valójában a tudásra a munkával töltött évek alatt tettem szert. Személy szerint nem nézek szigorú szemmel ezekre a képzésekre, ha valaki fodrász vagy borbély szeretne lenni, akkor éljen a lehetőségekkel, de fontos, hogy felkészültek legyünk, és megtegyünk mindent annak érdekében, hogy magas szakmai színvonalon dolgozhassunk.

Azt gondolom, hogy amellett, hogy sokan nyitnak szalont rövid időn belül, sokan hamar be is zárnak különböző okok miatt. Megfelelő szakmai és üzleti tudás szükséges ahhoz, hogy valaki fenntartsa magát ezen a területen. Ha ezeknek a kritériumoknak nem felel meg, akkor nem fogja tudni folytatni.

10. Milyen terveid vannak a közeljövőben?

Ahogy mondtam, szeretnék többet versenyezni. Országos versenyen még nem vettem részt, így ez is a terveim között szerepel: meg szeretném mérettetni magam a Magyar Bajnokságon. Szeretnék női hajjal is versenyezni, mert szeretném magam jobban megismertetni a női vendégkörrel is.

Meghonosítottam az országban Barber Vest by Lucut’z márkanév alatt egy barber mellényt, amely eszköztartóként is segíti a fodrászok munkáját. Ennek a népszerűsítésére is törekszem.

Képek:

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)