Keresés

Fodrászmester vs. mesterfodrász - így használd a fogalmakat!

Nem mindegy, hogy fodrászmesterként, vagy mesterfodrászként hivatkozol magadra!

Gyakran látjuk, hogy a szakemberek keverve használják a fodrászmester és a mesterfodrász szavakat, sőt előfordul olyan is, hogy valaki borbély mesterként, esetleg hajfestő mesterként hivatkozik magára. Fontos azonban, hogy tisztázzuk a fogalmakat és, hogy melyiket mikor használhatjuk. Ehhez az aktuális jogszabályokat hívtuk segítségül.

Fodrászmester

A fodrászmester titulus alapját a Mestervizsga képezi, melynek sikeressége esetén a területileg illetékes kamara Mesterlevelet állít ki. Ekkor hívhatja magát az adott szakember fodrászmesternek. A címnek más követelményei is vannak:

  • 5 év igazolt munkaviszony a szakmában,
  • női-férfi fodrász végzettség

Részszakmával tehát nem lehet valaki mester, csakis női-férfi fodrász végzettséggel, 5 év munkaviszonnyal és a Mesterlevél megszerzése után. A fodrászmester cím tehát tanulás és gyakorlás útján szerezhető meg.

Mesterfodrász

A mesterfodrász titulus, ugyanúgy mesterfokozatot jelent. Az alapvető különbség azonban, hogy a mesterfodrász címet nyerni lehet. Általában országos kvalitású versenyeken hirdetnek meg olyan versenyszámokat, amelyeken megnyerhető a titulus.

Hajas László gondolatai

"A mesterfodrász és fodrászmester címeket az használhatja, aki mestervizsgát tett. Aki versenyeken kiváló helyezést ér el egy adott kategóriában az mesterbajnok lesz. Hiszen, ha valaki országos versenyt nyer férfi hajvágásban, attól a női hajvágásban nem biztos, hogy olyan jó. Éppen ezért nem lehet mesterfodrász, hanem mesterbajnok férfi hajvágás kategóriában. Egy mestervizsga a szakma egészét lefedi. Aki azt leteszi, az lesz mesterfodrász vagy fodrászmester."

Kökény Ferenc gondolatai

"Tudomásom szerint a mesterfodrász címet azok kapták, akik a Magyar Bajnokság mesterkategóriájában részt vettek. Aki pedig első helyezett lett, az kapta a mesterbajnok címet. Én háromszoros mesterbajnok vagyok, de nem használom a titulust, mert kevesen tudják, hogy mit jelent. A fodrászmester titulust mestervizsga letételéhez kötik, nem szabad használni másnak. A mesterfodrász szót, azonban sajnos nem ellenőrzik ennyire."

Mire figyelj, ha fodrászt választasz?

Ha számodra ez egy fontos szempont a szakemberválasztás során, akkor érdemes beleásnod magad a részletekbe. Nézz utána/kérdezz rá, hogy a magát mesterként hirdető fodrász mikor szerezte meg mesterlevelét vagy milyen versenyen nyerte el a mester címet. Ezek a dokumentumokat egyébként a fodrászüzlet falára is nagyon gyakran felakasztják a büszke szakemberek, ez egyértelmű jelzés lehet.

Pro tipp: fodrászként ügyelj arra, hogy hogyan hirdeted magadat és szalonodat. Ne hivatkozz magadra fodrászmesterként, mesterfodrászként vagy használd önállóan a mester szót, csakis akkor, ha valóban jogosult vagy rá.

A mestervizsga menetéről itt, követelményeiről pedig itt olvashatsz bővebben!

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)