Keresés

Színátmenetek mesterfokon - ombre, sombre, balayage

A színátmenetek kapcsán Szikriszt Joci volt segítségünkre!

A színmegváltoztató kezelések a fodrászat egyik legfőbb alappillérét képezik a szalonmunka során, ezek közül is a színátmenetek óriási népszerűségnek örvendenek. A témában segítségünkre volt Szikriszt József, a JOICO művészeti vezetője.

A színátmenetek evolúciója az ombre technikával vette kezdetét, amikor a sötét hajtövekhez és hajhosszhoz világos végek párosulnak. Ebből alakult ki később a sombre, ahol a kontrasztot egy harmadik vagy negyedik szín mérsékli. Ezzel indult el a technika a természetesség felé, a lehetőségek száma azonban végtelen. Napjaink egyik legnagyobb trendje pedig a balayage, amelynek eredeti változatában a természetes hajszínt egészíti ki néhány világosabb tincs, amelyek azonban nem túlságosan különböznek az eredeti árnyalattó, így adva meg a napcsókolta, természetes hatást.

Színátmenetek – hogyan készítsük el tökéletesen?

Szikriszt Joci szerint gyakran van jelen fogalmi zavar a vendégek és fodrászok között a színátmenetek technikáit illetően. A fodrász szerint azonban a legfontosabb lépés mindegyik technika esetében a kíméletesség:

„Igyekezzünk a lehető legkíméletesebben világosítani, szőkíteni a hajat. A legfontosabb lépések ebben a tekintetben az elő- és utókezelések, a megfelelő hajápolás. Természetesen minden vegyszeres eljárás roncsolja a hajat valamilyen mértékben, de törekedni kell arra, hogy megfelelő ápolással ezt kompenzáljuk. Valójában ez a fodrász legnagyobb felelőssége.”

Ha megfelelően ápoltuk a hajat, kezdetét veheti a színátmenet elkészítése, amelyhez természetesen számtalan technika létezik:

  • Tupíros technika – a hajtőhöz feltolt natúr hajszálak adják meg a színátmenetet.
  • Szabadkezes technika – a tökéletes színátmenetet az ecsethasználat határozza meg.
  • Kiemeléses technika – megfelelő szögben emelünk ki tincseket, amelyek eredeti helyükre visszakerülve adják meg a színátmenet dimenzióit.
  • Airtouch technika – hajszárító segítségével fújjuk ki a hajszálakat a tincsből, így azok nem kerülnek befestésre

Még ezek az alapvető technikák is ezerféleképpen variálhatók és kombinálhatók, akár egyetlen frizurán belül is, de a lényegük tulajdonképpen ugyanaz: a natúr szín és a festett hajszálak adják meg a végeredményt. A technikát annak függvényében válasszuk meg, hogy pontosan milyen végeredményt és mekkora kontrasztot szeretnénk elérni a színátmenettel.

„Az ombre ma már nem tartozik a trendek közé, mert a szakma és a vendégigények is jelentősen elmozdultak a természetesség irányába. Ha tehát színátmenetről beszélünk, akkor egyértelműen valamilyen balayage technikát kell említenünk. A legszebb balayage frizurák pedig akkor jönnek létre, ha a technikákat kombináljuk.”

Szikriszt Joci szerint a színelmélet is fontos. A világosítás csupán egy tiszta szőkítési alapot ad, azonban minden esetben szükséges tonizálni, árnyalni is. A színelmélet szabályait betartva pedig semlegesíthetjük a nem kívánt meleg pigmenteket, de az egyedi eredmények érdekben akár erősíthetjük is őket.

„A színátmenet akkor lesz szép, ha magasságot és mélységet festünk a hajba. Mélységet a sötét árnyalatokkal érünk el, ezeket a hajtövekhez helyezzük; magasságot pedig a világos színekkel idézünk elő a hajvégek irányában. Ez általános igazság, de készíthetünk például kontúrvonalas frizurát is, ahol a világos részeket csak a haj legvégére helyezzük el, vagy kivitelezhetünk arcot keretező technikát is, ahol ezek a részek az arc körül helyezkednek el.”

Pro tipp: A balayage sok idővel jár, ám nem a legkifizetődőbb, hiszen ideális esetben a következő alkalom fél év múlva esedékes. Érdemes visszahívni a vendégek a harmadik hónapban egy ápolásra és tonizálásra. Ekkor ugyanis a hajszínünk már kophatott így a tökéletes eredmény érdekében érdemes frissítenünk azt.

Színátmentek mesterfokon – top 4 lépés

Szikriszt Joci szerint tehát ezt a néhány lépést kell követnünk annak érdekében, hogy olyan színátmenetet készíthessünk, amellyel számunkra és a vendégek számára is tökéletes lesz:

  1. Kíméletesség – ügyeljünk a megfelelő elő- és utóápolásra és a balayage frissítésekor is készítsünk egy ápolókezelést.
  2. A technikák kombinálása – a tökéletes végeredmény érdekében kombináljuk a technikákat a frizurán belül. 
  3. Árnyalás – a színátmenetek készítésekor a szőkítés csupán a folyamat első lépése.
  4. Frissítés – három hónap múlva készítsünk a vendégnek színfrissítést és ápoljuk a haját.

Segítsd a munkánkat!

Segítsd a Fodrászinfó tartalmainak fejlesztését az alábbi kérdőív kitöltésével! Kattints a képre!

Képek: Szikriszt József

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)