EBBEN A CIKKBEN
01Milyen melírtechnikák léteznek?02Tökéletes melírtechnika – így készítsd el!03Melírtechnika készítése – Fátrai Krisztina TOP 3 tanácsa04Segítsd a munkánkat!Ma már megszámlálhatatlan melírtechnika van jelent a fodrászati piacon. Ahhoz azonban, hogy tökéletes eredmény érjünk el és egészséges maradjon a haj, szükségünk van megfelelő szaktudásra. A témában Fátrai Krisztina állt rendelkezésünkre, aki megosztotta velünk a melírtechnikák elkészítésének legfontosabb alappilléreit, valamint néhány apró trükköt is.
A melírtechnika nem újkeletű trend: korábban sapkás melír, illetve szabadkezes melírtechnika létezett, később jelentek meg a fóliás variációk. Sőt, néhány évtizeddel ezelőtt még tanfolyam sem állt rendelkezésre ebben a témában, a fodrászok autodidakta módon tanultak meg melírozni. Pár évvel később elkezdtek megjelenni a melírtechnikai eszközök és speciális melírfóliák. A technika ilyen jellegű evolúciójának különböző állomásai mindig az újdonság erejével hatottak a szakmára. Fátrai Krisztina szerint azonban ez még kevés ahhoz, hogy egy új technika megállja a helyét a piacon:
„Úgy gondolom, hogy csakis akkor tud egy technika elterjedni és megerősödni a piacon, ha a fodrászokban is megszületik a belső igény. A melírtechnika esetében ez akkor érkezett meg, amikor a vendégek számára is kinyílt a világ és egyre többen kértek ilyen frizurát. A vendégek fotókkal érkeztek, a fodrászoknak pedig meg kellett tanulniuk ezeket elkészíteni.”
Mára a melírtechnikák piacán leginkább a kombinációk trendjét éljük. Nem lehet egységesen megállapítani, hogy melyik a legnépszerűbb, sőt gyakran akár egy frizurán belül is kombinálják a technikákat a fodrászok. És bár már mindenki készít melírtechnikákat, sokan mégsem aknázzák ki teljes mértékben e tárház tudnivalóit.


Milyen melírtechnikák léteznek?
Mint írtuk, ma már számos kombinált technika is létezik, ám a legfontosabb technikák a piacon:
- a szabadkezes melírtechnikák,
- a fóliás melírtechnikák.
A fóliás melírtechnikák során a haj szálanként, tincsenként vagy passzénkként fóliába kerül, nem érintkezve a mellette lévő tinccsel. A fóliában elhelyezett tincsekre többféleképpen vihetjük fel az anyagot: tőtől indulva, átmenettel, balayage technikával stb. Fontos tudnivaló, hogy a legvilágosabb színhatás fóliás melírtechnikákkal érhető el, így ideális választás a hideg árnyalatok kedvelőinek. A leválasztásokat és a fóliák elhelyezését is variálhatjuk annak megfelelően, hogy milyen eredményt szeretnénk elérni. Csak ez a rövid felsorolás kombinációk sokaságát tárja a fodrász és a vendég elé.
A szabadkezes melírtechnikák sohasem egyszínűek, hiszen a festett passzék mindig hozzáérnek a mellette lévő natúr tincsekhez. Ez a technika közelít a természetes megjelenés felé, így az erre vágyó vendégeknek ajánlhatjuk ezeket a technikákat. A szabadkezes melírtechnikákkal alapvetően melegebb árnyalatokat kapunk, így a hűvös vagy hideg árnyalatra vágyó vendégeknek ne ajánljuk. Szabadkezes melírtechnikáknál minden esetben erősebb anyagokkal kell dolgoznunk a kívánt eredmény eléréséhez, ezek a technikák csupán 2-3 árnyalatnyi felvilágosításra képesek.
Fátrai Krisztina szerint nem célszerű csupán egyetlen ágazat specialistájának lennünk:
„Rengeteg fodrász dönt úgy, hogy például a szabadkezes melírtechnikák specialistája lesz vagy éppen csakis airtouch technikával dolgozik a szalonban. Természetesen ez nem baj, ugyanakkor azt gondolom, hogy a fodrász keretek közé szorítja önmagát. Ha pedig egy olyan vendég érkezik hozzá, aki egy kombinációt vagy épp egy teljesen más technikát kér, akkor esetleg elküldi? A dolog másik veszélye, hogy ha csupán egy technikára fókuszálunk, sokkal könnyebben elérjük a kiégést.”


Tökéletes melírtechnika – így készítsd el!
Talán egy kissé elszomorítjuk az olvasókat, ha leírjuk: univerzális tanács nincs a melírtechnikák terén. Viszont a terület tele van nyitott kérdésekkel, amelyekre annak függvényében válaszolunk, hogy milyen végeredményt szeretnénk elérni. Fontos, hogy figyelembe vegyük a vendég kérését a válaszadáskor:
- Összefogva vagy kiengedve hordja a haját a vendég?
- Szeretné, ha közvetlenül látszódna a melírtechnika vagy sem?
- Milyen gyakran járna vissza színt frissíteni?
- Mi tetszik neki leginkább azon a fotón, amit hozott?
- Mi az, ami nem tetszik neki?
A vendégek többsége nem gyakran kap hasonló kérdéseket, így fontos, hogy a válaszokra reagáljunk és mondjuk el neki, hogy milyen lesz a végeredmény. Ez a fodrász egyik legnagyobb felelőssége. Ez a fajta kommunikáció újabb kérdéseket és újabb válaszokat eredményez, amelyek alapján a vendégnek a neki legmegfelelőbb technikát ajánlhatjuk. Szem előtt kell tartanunk a színeredmény fenntarthatóságát is. Ha jó munkát végzünk a vendég vissza fog jönni színfrissítésre, tőfestésre, stb. Így tehát fontos, hogy olyan színhatást készítsünk, amely újra megalkotható vagy folytatható három, esetleg hat hónap után is, és a vendég számára otthon is működőképes legyen, ne változzon a hajmosások során.
A technikai tudás mellett nagyon fontos a színelmélet, illetve az eszköz- és anyagismeret is, hiszen a technikához választunk anyagot. Nem kivitelezhető minden technika egyetlen termékkel, más a világosítási ereje és hatása a szőkítőporoknak, -pasztáknak, -krémeknek. Azt is tudnunk kell, hogy milyen fóliát válasszunk, hogyan helyezzük azt fel megfelelően úgy, hogy az ne csússzon el. A megfelelő ismeretekkel elkerülhető a túlszőkítés vagy a sárgulás.


Melírtechnika készítése – Fátrai Krisztina TOP 3 tanácsa
Frizurafotó
Mindenképp javasoljuk a vendégnek, hogy fényképpel érkezzen. A frizurafotó alapján a fodrásznak fel kell ismernie a technikát, el kell döntenie, hogy elkészíthető-e a technika az adott hajból, el kell mondania vendégnek a technika sajátosságait, a hajra gyakorolt hatását, az utógondozás lépéseit, stb.
„Úgy gondolom, hogy semmilyen színhatást nem lehet tökéletesen lemásolni. A vendég más arcformával, fejformával, bőrszínnel, szemszínnel, hajszínnel és hajminőséggel érkezik hozzánk, ezért ha sikerül is lemásolni a képen látottakat, nem fogja azt a hatást adni. A fotók irányadóként szolgálnak, segítik a kommunikációt, de beszélgetnünk kell a vendéggel.”
Irányított kérdések
A korábban említett irányított kérdésekkel pontosabban felmérhetjük a vendég igényét. Fodrászként azonban érdemes olyan tényezőket is szem előtt tartanunk, mint a vendég nyakformája vagy vállszélessége, hiszen ezek is befolyásolják a színhatás végső megjelenését.
„Nagyon sokan hoznak olyan fotót, ahol a modell hajtöve sötétre festett. A vendég hajtöve azonban koránt sem olyan sötét, ebben az esetben is szükséges az egyeztetés: maradjon a hajtő natúr vagy szükséges a tőfestés? Mindkettő óriási hatással van a továbbiakra, ha pedig az elején elmarad ez a beszélgetés, akkor könnyedén színkorrekció és elégedetlenség lehet a vége.”
Merjünk nemet mondani!
Ha fodrászként azt látjuk, hogy a vendég által kért technika a haj nagymértékű károsodásához vezet, vagy esetleg a színek harmóniája egyáltalán nem megfelelő, merjünk nemet mondani. Természetesen legyünk kíméletesen és támasszuk alá érvekkel az álláspontunkat, esetleg javasoljunk alternatívákat. Ha ezek hatására sem jutunk közös álláspontra, akkor engedjük el az adott vendéget.
Összefoglalva tehát, ha birtokában vagyunk a megfelelő technikai-, eszköz- és anyagismeretnek, jól kommunikáltunk a vendéggel, és megfelelően diagnosztizáltunk, akkor könnyebben érhetjük el a tökéletes melírtechnikai végeredményt.
Segítsd a munkánkat!
Támogasd a Fodrászinfó tartalomgyártási munkáját az alábbi kérdőív kitöltésével! Katt a képre!
Képek: Fátrai Krisztina
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)