EBBEN A CIKKBEN
01Hogyan lehetsz fodrász?02Tanulók foglalkoztatása03Felnőttképzés04Segítsd a munkánkat!Oktatás, képzés, továbbképzés: csupán néhány fogalom, amelyek közül választhatunk, ha valamilyen szakmát szeretnénk tanulni. Azonban egyáltalán nem mindegy melyiket végezzük el. Mikor leszünk valóban fodrászok? Milyen oktatási és képzési formák állnak rendelkezésünkre? Melyik mennyi időt vesz igénybe? Többek között ezeket a kérdéseket igyekeztünk körbejárni Borbély Attila segítségével.
Hogyan lehetsz fodrász?
Nappali képzés tanulóknak
Jelenleg technikumi képzés (5 év) áll rendelkezésre nappali tagozaton ahhoz, hogy valaki fodrász legyen. A tizedik évfolyam végén először is ágazati vizsgát tesznek a tanulók, ekkor döntik el, hogy melyik szépségipari ágazatot választják. Az öt év alatt két részben tesznek érettségi vizsgát a diákok: négy év után közismereti tárgyakból, majd az utolsó (ötödik) évben a szakmai és nyelvi érettségit. Mindeközben a gyakorlatot is elkezdik a tanulók, a kecskeméti SZC iskolájában tömbösített rendszerben:
„A 11. évfolyam végeztével májustól augusztusig minden munkanapot gyakorlattal töltenek a tanulók, 18 év alatt hét órában, 18 év felett pedig nyolc órában. Szeptembertől december végéig heti váltásban történik a gyakorlat és az iskolai oktatás, utána januártól júniusig a tanulók az érettségire készülnek, majd ismét visszatérnek a mindennapi gyakorlatra júliusban és augusztusban. A következő évben pedig hét nap gyakorlat, három nap iskola, mivel ekkor már csak szakmai és nyelvi érettségit kell majd tenniük.” – részletezte a tanrendet Borbély Attila, amelyet egyre több iskola vesz át a kecskeméti SZC mintájára.


Nappali képzés érettségi után
Amennyiben valaki már érettségi birtokában szeretne fodrász lenni, úgy esti képzésre (2 év) jelentkezhet. Ebben az esetben szintén szeptemberben kezdődik a tanítás, januárban ágazati vizsgát tesznek, a gyakorlat pedig februárban indul, és a következő év májusig tart. Ebben az esetben is a programtanterv határozza meg a kötelező órák számát, de annak elosztásáért az iskola felel.
Tanulók foglalkoztatása
Fodrászként csak úgy vállalhat valaki tanulót, amennyiben mestervizsgával rendelkezik vagy elvégzi a helyi kamara által megszervezett kéthetes gyakorlati oktatói képzést, amelyen pedagógiai elméletet- és gyakorlatot sajátítanak el a résztvevők.
Oktatóként tanulót vállalni óriási felelősség, ugyanakkor nagyon szükséges a fiatalok gyakorlati tudásának megerősítéséhez. Számos oktató már nem vállal tanulókat szakmai vagy magánéleti megfontolásból. Amennyiben azonban mégis tanulót vállalunk, úgy fontos tudnunk néhány dolgot:
- tanulót tartani pénzbe kerül (fizetést kell adni a tanulónak és be kell fizetni az adókat),
- a 12. és 13. évfolyamban csökken a szociális hozzájárulási támogatás mértéke
- szükséges a szülőkkel is beszélni, mielőtt szakképzési munkaszerződést kötünk egy tanulóval,
- tartsunk próbanapot annak érdekében, hogy kiderüljön, lehetséges-e a közös munka,
- a szakképzési munkaszerződést a képzés teljes időtartamára kell megkötni,
- a félreértések elkerülése végett érdemes meghatároznunk, hogy mit biztosít az oktató és mit a tanuló (a munkaruha, felelősségbiztosítás, könyvelési költség, tisztasági eszközök és fodrászati anyagok költségei mindenképpen az oktatót terhelik),
- Kréta naplót kell vezetni a tanuló hiányzásáról, aminek összhangban kell lennie a jelenléti ívvel,
- érdemes elméleti órákat is tartanunk, ahol a tanulók megismerik a gyakorlathoz szükséges alapfogalmakat (ez nem kötelező, de ajánlott)
Pontos tájékoztatást a szükséges dokumentumrokról a helyi kamaránál érdemes kérni, ám érdemes tisztában lenni a jogszabályokkal annak érdekében, hogy teljes körűen tájékozottak legyünk. A kamara oly módon is nyújt segítséget, hogy kérdés esetén egy kamarai nap keretében válaszolja meg azokat.


Felnőttképzés
Az oktatási rendszerrel szemben a felnőttképzés sokkal kevésbé átlátható. Ezen a területen sokan belefutnak olyan képzésekre, amelyek azt ígérik, hogy fodrász vagy borbély végzettséget adnak. A végén azonban kiderül, hogy a sok befektetett energia és pénz ellenére bizonyos feladatköröket nem láthat el, vagy nem dolgozhat egyedül egy szalonban.
Ezeken a képzéseken általában tanúsítványt vagy részvételi nyilatkozatot kapnak a résztvevők, amely azonban nem jogosít fel teljes körű fodrászati tevékenységre. Érdemes tehát ennek tudatában választani a képzések közül vagy inkább esti tagozaton elkezdeni a tanulást.


Segítsd a munkánkat!
Segítsd a Fodrászinfó tartalomgyártási munkáját az alábbi kérdőív kitöltésével! Katt a képre!
Képek: Borbély Attila (GentleMan Hajszalon Facebook és Instagram)
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)